Lekko odchudzony COLT – ZNANE NIEZNANE

Autor:

W pierwszej połowie XIX wieku urodził się Samuel Colt. Idea jaką stworzył, tj. popychacz bębna połączonego na obrotowej osi z kurkiem okazała się najlepszym ówcześnie pomysłem. Nie mniej jednak, po drugiej stronie Oceanu, w Anglii zaczęto myśleć, jakby jeszcze bardziej zwiększyć siłę ognia. Pracowali oni nad systemem DA (double action). Idea była taka, że wystarczy samo ściągnięcie języka spustowego, aby cofnąć kurek, obrócić bęben, zwolnić kurek i oddać strzał.

Widać to wyraźnie po XIX wiecznych konstrukcjach Angielskich i Amerykańskich. W USA króluje system SA (osobno ściągnięcie kurka przed każdym strzałem, osobno ściągnięcie spustu celem dodania strzału). Anglia to rewolwery SA/DA, więc można odciągnąć kurek, aby strzał był celniejszy. Bądź wypluć cały, bęben, tylko poprzez ściąganie języka spustowego. Kolejną cechą charakterystyczną dla rewolwerów z epoki, są pewne typowe rozwiązania konstrukcyjne. W USA króluje stały bęben w zamkniętym szkielecie, naboje do bębna wkładamy i usuwamy pojedynczo, Anglicy natomiast są zakochani w łamanym szkielecie który umożliwia złamanie rewolweru i opróżnienia bębna jednym płynnym ruchem… I tak ten konflikt by trwał, aż przyszedł ktoś kto wszystkich pogodził. Wszystkich? No prawie… Anglicy dalej kochali rewolwery z łamanym szkieletem.

Pomysł polegał na użyciu pełnego sztywnego szkieletu i bębna wychylanego na prawą (rewolwery francuskie i Nagant M1910) lub lewą stronę (reszta świata).Teraz słów kilka o naszych bohaterach, w prawym narożniku stary poczciwy Colt Official Police, rewolwer: Wojskowy, Policyjny, masowo kupowany przez straże sądowe, biura szeryfów itp. itd. Generalnie hit swojej epoki, występował w każdym możliwym kalibrze rewolwerowym w epoce.Od .22 LR przez 32-20, idąc dalej 38 S&W (dla straży sądowej NY i armii Brytyjskiej), po 38 spec (najbardziej rozpowszechniony wariant).

W naszej kolekcji dysponujemy dość nietypowym wariantem w kalibrze 32-20 (więcej przeczytacie tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/.32-20_Winchester ). Nie do końca mamy pomysł jak się u nas znalazł… Może to broń zrzutowa? Może to jedna z rozlicznych pamiątek po załogach samolotów które dokonywały zrzutów nad Polską? Jedno jest pewne, jest to swoisty rodzynek w wybitnie nietypowym kalibrze, wręcz niespotykanym u nas.

W lewym narożniku przedstawiciel narodów pracujących! Wytwór czechosłowackiej myśli technicznej! Oryginalny i nietypowy… Nie no dobra… Tak naprawdę do skóra zdjęta z naszego poprzedniego bohatera. Różnice są tak naprawdę tylko w wykończeniu, uproszczeniu pewnych detali szkieletu. Tak naprawdę trudno realnie ocenić ile dokładnie lat dzieli te konstrukcje. Mniej więcej 59, co i tak jest rachunkiem przybliżonym, ale… Trzeba przyznać że Grand to nic innego jak lekko odchudzony Colt 1905, z drobnymi modyfikacjami upraszczającymi całą konstrukcję.

Dodatkami usprawniającymi ją (np. dwie blokady bębna, klasycznie na dole w tylnej części szkieletu, oraz druga, dodatkowa, na górze z przodu szkieletu). Występuje on w standardowym kalibrze .38 spec. I był to swego czasu wyjątkowo popularny rewolwer na naszych strzelnicach (szczególnie mundurowych), gdzie występował jako broń sportowa. Był krótki moment gdzie armia czechosłowacka chciała go przyjąć na uzbrojenie w latach… 50 wieku XX (dość mocny anachronizm). Warianty długości luf (podobnie jak Colt, 2”, 4”, 5”, 6”).

Egzemplarz ze zdjęcia ma lufę długości 4” co czyni go wybitnie klasycznym rewolwerem służbowym, gdzie podobne konstrukcje występowały na wyposażeniu wielu formacji policyjnych do lat 90 wieku XX. Tak naprawdę nie ma w tych konstrukcjach nic niezwykłego technicznie. Na rzecz Colta przemawia fakt wyjątkowo nietypowego kalibru, na rzecz Granda fakt, że często jest obiektem pożądania wielu strzelców, jako broń mająca opinię niezniszczalnej i wyjątkowo precyzyjnej. Obie konstrukcje są z pewnych względów ikoniczne u poszczególnych grupach ludzi. Obie budzą uśmiech i pozytywny odzew. Ponad wszystko, miło było je porównać, zestawić. Jak widać aż tak dużych różnic między nimi nie ma.

źródło: za zgodą Koło Naukowe Studentów Techniki uzbrojenia; https://www.facebook.com/KNSTUWAT

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x