RAK z GWIEZDNYCH WOJEN RWGŁ-1 – ZNANE NIEZNANE

Autor:

Dość długo milczeliśmy, ale korona szaleństwo, dużo pracy zdalnej więc musicie nam wybaczyć…Ale do rzeczy, Polski przemysł zbrojeniowy słynie z tworzenia rozwiązań nietuzinkowych, czasem wręcz nad wyrost, ale… bohater naszego postu to egzemplarz wyjątkowy i nietypowy.

W sumie równie dobrze mógłby służyć na planie „Mandalorianina” jako broń rodem z gwiezdnych wojen. Mowa oczywiście o RWGŁ-1, to nietypowa kombinacja zamka od Mosina, szkieletu PM Wz.63 oraz garłacza. Ale może najpierw troszkę historii. Nawet najstarsi inżynierowie z Radomia nie do końca wiedzą kiedy powstał ten dumny przedstawiciel miotający granaty z gazem łzawiącym. Można z dużym przybliżeniem szacować , że to końcówka lat 60, początek lat 70. Broń ta zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak… no nie w sumie nie zawiera.

To zwykły zamek i komora zamkowa od Mosina wz. 44 na szkielecie pm wz. 63. Kawałek lufy z komorą nabojową pod nabój 7,62x39mm Posiada gładki przewód z „przetyczką” która uniemożliwia załadowanie amunicji bojowej. Lufę wieńczy potężnych rozmiarów garłacz wymiarowo dostosowany UGŁ-200. Garłacz ten był stosunkowo krótko użytkowany przez MO, ponieważ w 1978 roku wprowadzono na wyposażenie milicji RWGŁ-3 na bazie AKM’a.

Co można powiedzieć o tej konstrukcji? Jest ona niewątpliwie prosta, robiona z tego co „było pod ręką”. Osobiście rozczulił nas zaczep od lewej strony broni, umożliwia to zaczepienie ją o pas skórzany, tak aby nie trzeba było broni nosić ciągle w rękach. Niestety nie przewidziano możliwości zaczepienia jej na pasie nośnym.

Prezentowany przez nas egzemplarz posiada pełny szkielet od pm wz. 63 „RAK”, również z nieśmiertelnym chwytem przednim. Kolby składanej brak. Jedyne czego można żałować, to fakt, że konstrukcja znalazła się po „niewłaściwej” stronie żelaznej kurtyny, ponieważ jesteśmy pewni, że byłby to istny szał i rewelacyjna baza do wykonania czegoś unikalnego idealnie wpisującego się w sagę „Gwiezdnych Wojen”.

źródło: za zgodą Koło Naukowe Studentów Techniki uzbrojenia; https://www.facebook.com/KNSTUWAT

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x