Wilhelm Madsen – ZNANE NIEZNANE

Autor:

Godzina późna, ale nie próżnujemy, mamy w planach co jakiś czas prezentować wam to czym dysponujemy i czego każdy może nam zazdrościć.

Koniec XIX wieku to moment, gdy świat jest zdominowany CKM’em Hiram’a Stevens’a Maxim’a. Jest to broń z natury ciężka, chłodzona wodą, zazwyczaj na skomplikowanych podstawach takich jak: trójnożne, saneczkowe czy kołowe. Broń droga, ale skuteczna w obronie, niestety… nie w natarciu. Jest ona zbyt ciężka i angażuje minimum 3, zazwyczaj 4 żołnierzy. Mimo tak dużej obsługi, nie są w stanie nadążyć za nacierającą piechotą… Zaczyna się wyścig, dość nietypowy bo niewiele armii dostrzega potrzebę posiadania lekkiej broni automatycznej. Wtedy na scenę wkracza on- Jens Schuboe. Siedząc nad projektem długo myśli, jak zrobić względnie lekki RKM, taki by do jego obsługi nie trzeba było więcej niż 2 żołnierzy tj. strzelca oraz amunicyjnego.

Jego inspiracją jest jednostrzałowy karabin systemu Martini-Henry. Broń owiana legendą. Oddająca nieocenione usługi imperium brytyjskiemu na całym świecie. Teraz drogi czytelniku… Drapiesz się w głowę. JAK TO DZIAŁAŁO? CZY TO MOGŁO SIĘ UDAĆ? Zaskoczę Cię, ale dopiero za dłuższą chwilę. To nie koniec nieoczekiwanych decyzji. Otóż nasz twórca postanawia, że w ramach oszczędności magazynek nie będzie miał szczęk! A co?! Po co to komu? Co się okazuje? Broń działa! Całkiem nieźle, ale wymaga poprawek. Dokonuje ich oficer armii duńskiej Wilhelm Madsen. W tym momencie już wiesz o jaki karabin chodzi. Tak to Madsen, broń powstała w 1903 roku, była wykonywana w każdym kalibrze karabinowym na świecie, od 6,5 mm do 8 mm oraz… 20 mm 😉

Pomimo ogromnego skomplikowania mechanizmów wewnętrznych- karabin okazuje się niezawodny, a dzięki wykorzystaniu systemu krótkiego odrzutu lufy jest niewrażliwy na amunicję różnej jakości. Łatwo można dostosować go do dowolnego kalibru. Ale to nie koniec! Karabin wraz z dwójnogiem i pełny magazynkiem (25, 30 lub 40 nab.) waży nie więcej niż 9 kg. Nie ma oszołamiającej szybkostrzelności jak na współczesne standardy, raptem 450 strz/min. Ale na początku XX wieku robiło to ogromne wrażenie. Broń zapisała sobie piękny szlak bojowy, przez pustynie Sudanu, bagna Konga, pola okopów we Flandrii czy mroźne Fiordy Norwegii.

Spory rozstrzał, prawda? Otóż zaskoczę Cię po raz kolejny drogi czytelniku, broń która powstała w 1903 roku z nieznacznymi modernizacjami jest po dziś dzień używana przez Brazylijską policję, co więcej dopiero kilka lat temu (2008 rok) Brazylijska policja wycofała je ze swojego uzbrojenia, powód? Remont był nieopłacalny… 105 lat służby!!! Po czym wprowadziła je na linie ponownie w 2010 roku. Można zobaczyć je na zdjęciach.

Dwie wojny światowe, zapominane miejsca pokroju Kongo Belgijskiego, w końcu ulice Belfastu czy dzielnice biedoty w Rio… To pokazuje jak ponadczasową bronią okazał się RKM przełomów wieku! Mimo że potem powstała masa o wiele lepszych, doskonalszych konstrukcji, Bren, Hotchkiss portative, ZB30, czy UKM’y takie jak: MG 42, FN MAG, PKM. Madsen był używany i oceniany bardzo pozytywnie, jako karabin: jako broń poręczna, o znacznej sile ognia, niezawodna i bardzo stabilna w strzelaniu, nawet w postawie stojącej.

Poniższy wykaz (niepełny) wykazuje warianty kalibrowe w jakich był produkowany masowo:

8x58mmR (Duński)

7×57mm Mauser (Na zlecenie państw Ameryki Południowej min. Brazyli, Hiszpanii)

6.5×55mm (Szwecja oraz Norwegia)

7.92×57mm Mauser (Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Chiny, Węgry)

7.65×53mm Mauser (Argentyna, Belgia)

7.62×54 R mm (Carskiej Rosji oraz Finlandii)

7.62×51mm NATO.303 British (Zjednoczone Królestwo Brytyjskie)

Z przyjemnością pragnę poinformować, że jeśli: jesteś studentem WAT, chciałbyś spotkać tę konstrukcję (oraz wiele innych), dotknąć historii. Poznać jej niuanse… Zapraszamy na spotkania KNSTU na Wacie, w każdy Czwartek godzina 15.30 w budynku 69 (koło placu apelowego)Zapewniamy:-Wykwalifikowana kadrę naukową-Możliwość poznania nietuzinkowych konstrukcji, zapoznania się z ich budową-Przyjazną atmosferę. Zajrzyj i przekonaj się jak jest 🙂

źródło: za zgodą Koło Naukowe Studentów Techniki uzbrojenia; https://www.facebook.com/KNSTUWAT

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x